Home > News 24 > Πανόραμα

ΠΑΝΟΡΑΜΑ: ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

17.04.2019

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
«Με τα μάτια ανοιχτά»: 5ο Αφιέρωμα στο Ελληνικό Ντοκιμαντέρ



Από τις 18 ως τις 21 Απριλίου το Αφιέρωμα στο Ελληνικό Ντοκιμαντέρ – που όλοι αγαπήσαμε – επιστρέφει για 5η φορά, σε συνεργασία με την Ένωση Ελληνικού Ντοκιμαντέρ, το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης και η Ταινιοθήκη της Ελλάδος.

Φέτος η καρδιά του ελληνικού ντοκιμαντέρ θα χτυπήσει στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, δίνοντάς μας την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μερικές από τις σημαντικότερες ταινίες της χρονιάς που μας πέρασε και όχι μόνο, αλλά και να συνομιλήσουμε με τους συντελεστές τους.

Όσοι παραβρεθούν στην ξεχωριστή αυτή φετινή διοργάνωση θα έχουν την τύχη να παρακολουθήσουν 18 ντοκιμαντέρ μικρού και μεγάλου μήκους, που θα προβληθούν με την παρουσία και τη συμμετοχή των συντελεστών, ενώ στο τέλος κάθε προβολής θα ακολουθεί 10λεπτη συζήτηση.

Μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως εκτός από τις προβολές των ταινιών το πρόγραμμα του 5ου αφιερώματος «Με τα μάτια ανοιχτά» περιλαμβάνει επίσης:

-Την Πέμπτη 18 Απριλίου (22:20): master class από τον Κίμωνα Τσακίρη, σκηνοθέτη της ταινίας Sugar Town-για μια χούφτα ψήφους, με θέμα την εμπειρία των γυρισμάτων και τη σχέση των πολιτών με τους πολιτικούς.

-Την Παρασκευή 19 Απριλίου (18:00): αφιέρωμα στον πρόσφατα χαμένο κινηματογραφιστή Γιώργο Καρυπίδη με την προβολή του ντοκιμαντέρ του Τελευταίος σταθμός, Kreuzberg, καθώς και των φιλμ Γράμμα από το Σαρλερουά του Λάμπρου Λιαρόπουλου και Ελληνική Κοινότητα Χαϊδελβέργης του Λευτέρη Ξανθόπουλου. Θα ακολουθήσει (19:30) συνομιλία του σκηνοθέτη Λευτέρη Ξανθόπουλου και της Προέδρου του ΔΣ της Ταινιοθήκης της Ελλάδος Μαρίας Κομνηνού, με θέμα «1965-1976 – Τρία ντοκιμαντέρ από 3 μεγάλους Έλληνες δημιουργούς πάνω στο ζήτημα της μετανάστευσης των Ελλήνων».

-Το Σάββατο 20 Απριλίου (12:00): ημερίδα «Το ΕΚΟΜΕ και ο ρόλος του στην ανάπτυξη του ελληνικού ντοκιμαντέρ».

-Το Σάββατο 20 Απριλίου (20.00): προβολή για πρώτη φορά στην Αθήνα του ντοκιμαντέρ Of Fathers and Sons του Σύρου σκηνοθέτη Talal Derki, που ήταν φέτος υποψήφιο για Όσκαρ Καλύτερου Ντοκιμαντέρ. Η ταινία είχε κάνει πανελλήνια πρεμιέρα στο 20ό Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ της Θεσσαλονίκης το 2018. Με αφορμή το φιλμ, το οποίο παρακολουθεί την καθημερινότητα μιας οικογένειας τζιχαντιστών, θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Καταγράφοντας το αληθινό πρόσωπο του πόλεμου», με τη συμμετοχή του φωτοειδησεογράφου Γιώργου Μουτάφη και του δημοσιογράφου Τάσου Τέλογλου, ενώ επίσης θα συμμετάσχει διαδικτυακά και ο ίδιος ο σκηνοθέτης Talal Derki. Τη συζήτηση θα συντονίσει ο Νίκος Μεγγρέλης, αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελληνικού Ντοκιμαντέρ.

-Το 5ο αφιέρωμα «Με τα μάτια ανοιχτά» θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 21 Απριλίου (23.00) με ένα κρασί για να γιορτάσουμε το τέλος μιας ακόμη αθηναϊκής γιορτής προβολών ελληνικών ντοκιμαντέρ.


Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Πέμπτη 18 Απριλίου

- 18.00 – 18.17
ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ (17min), Γιώργος Κυβερνήτης
Βραβείο Κοινού φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης 2019

- 18.27 – 19.52
Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ (74 min), Χρήστος Καπάτος

- 20.02 – 20.27
ROMA– ATHENS (25 min), Thomas Kunstler

- 20.30 – 21.00
Χαιρετισμός έναρξης

- 21.00 – 22.20
SUGARTOWN– ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΨΗΦΟΥΣ (73 min), Κίμων Τσακίρης

- 22.20 – 23.20
Masterclass: Ο Κίμων Τσακίρης και συντελεστές της ταινίας μιλούν για την εμπειρία δημιουργίας της


Παρασκευή 19 Απριλίου
- 18.00 – 19.55
Προβολή και συζήτηση αφιερωμένη στον Γιώργο Καρυπίδη
Τελευταίος σταθμός Κρόϊτσμπεργκ 1975 (20 min, 1975), Γιώργος Καρυπίδης
Ελληνική Κοινότητα Χαϊδελβέργης (31 min, 1976), Λευτέρης Ξανθόπουλος
Γράμμα από το Σαρλερουά, 1965 (11.45 min, 1965), Λάμπρος Λιαρόπουλος
Συνομιλία Λευτέρης Ξανθόπουλος, Μαρία Κομνηνού
Μια συνομιλία με θέμα: 1965 – 1976. Τρία ντοκιμαντέρ από τρεις μεγάλους δημιουργούς πάνω στο ζήτημα της μετανάστευσης των Ελλήνων.

- 20.00 - 21.24
ΜΑΤΑΡΟΑ (84 min), Ανδρέας Σιαδήμας

- 21.34 - 22.32
ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΜΑΡΜΑΡΟ (58 min), Μένιος Καραγιάννης

- 22.42-23.42
ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ (50 min), Πάνος Αρβανιτάκης


Σάββατο 20 Απριλίου

- 12.00-15.00
Ενημερωτική Ημερίδα - Το ΕΚΟΜΕ και ο ρόλος του στην ανάπτυξη και τις συμπαραγωγές του ελληνικού ντοκιμαντέρ.

- 18.00 - 19.37
INVISIBLE HANDS ( 97min), Μαρίνα Γιώτη, Γιώργος Σαλαμέ

- 20.00 - 21.36
ΟF FATHERS AND SONS (98 min), Talal Derki
Υποψήφια για OSCAR καλύτερης ταινίας Ντοκιμαντέρ 2019 / Μεγάλο Βραβείο στο Φεστιβάλ του Sundance το 2018

- 21.37– 22.37
Καταγράφοντας το αληθινό πρόσωπο του πολέμου
Συζητούν: Γιώργος Μουτάφης φωτοειδησεογράφος, Τάσος Τέλογλου δημοσιογράφος. Συντονιστής ο Νίκος Μεγγρέλης αντιπρόεδρος ΕΕΝ.
Συμμετέχει διαδικτυακά ο Ταλάλ Ντερκί.

- 22.40 – 23.40
ΦΑΟΥΕΓΙΑ ( 60 min), Μύρνα Τσάπα


Κυριακή 21 Απριλίου

- 17.30 – 17.58
ΡΙΖΕΣ (28 min), Ελίζα Σόρογκα, Αίγλη Δράκου

- 18.08 - 18.58
ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΈΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΊΑΣ ( 50 min), Γιώργος Διδυμιώτης

- 19.08 - 20.08
ΛΠ (68 min), Χρήστος Πέτρου

- 20.18 - 21.57
ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη ( 99 min), Σταύρος Ψυλλάκης

- 22.07 - 23.07
OBSCURO BARROCO (60 min), Ευαγγελία Κρανιώτη

- 23.15 FINALE
Με ένα κρασί για να γιορτάσουμε στο φουαγιέ της Ταινιοθήκης


Πότε:
Από τις 18 ως τις 21 Απριλίου

Κόστος Εισιτηρίου:
5€ (χωριστά για κάθε μέρα)

Που:
Ταινιοθήκη της Ελλάδος
Ιερά Οδός 48 και Μεγάλου Αλεξάνδρου 134-136 (Στάση Μετρό Κεραμεικός), Κεραμεικός
Τηλέφωνο: 210 – 3609695


----------
Σταυρούλα Λούρου
για Athens24.gr

 

Περισσότερα θέματα








Last News
Next News

Αρχείο Ειδήσεων

Περίοδο από - εώς


Διαφήμιση στο ATHENS 24 I Πληροφορίες I Sitemap I Επικοινωνία
Copyright © 2007 | ATHENS 24 MEDIA Ε.Π.Ε. | All rights reserved